Izabela Ronkiewicz-Brągiel

Dar prof. Bolesława Farona

[Księgozbiór dostępny w Filii nr 51 BK, os. Kalinowe 4]

Filia nr 51 w os. Kalinowym jest jedną z dwóch placówek Biblioteki Kraków działających na terenie Dzielnicy XVI Bieńczyce. 4 czerwca 1969 roku ówczesna Filia nr 7 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej otrzymała lokal o powierzchni użytkowej około 220 m2, zaprojektowany na potrzeby biblioteki. Znalazły się w nim Oddział dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci i Czytelnia. Kierownictwo Filii objęła pani Wiktoria Łukasiewicz, a Oddziału dla Dzieci pani Maria Gądek. 1 lipca 1969 roku Filia otworzyła swoje podwoje dla czytelników, oferując im księgozbiór liczący 7831 książek. Już pierwszego dnia bibliotekę odwiedziło 70 osób. Do końca roku zarejestrowano 1541 czytelników, 14 147 odwiedzin i 26 786 wypożyczeń1Na dzień dobry 70 czytelników. Krótka historia biblioteki na osiedlu Kalinowym 4, ­„Kurier Bieńczycki” 2011, nr 1 (marzec), s. 6..

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku kierownikiem Filii została pani Jolanta Wściubiak, a od kwietnia 2019 roku funkcję tę piastuje pani Celestyna Zugaj.

Prof. dr hab. Bolesław Faron, fot. arch Biblioteki Kraków

Prof. dr hab. Bolesław Faron, fot. arch Biblioteki Kraków

W sierpniu 2019 roku rozpoczęto prace remontowe, które trwały do 31 października. Po wyburzeniu części ścian i całkowitej zmianie funkcji niektórych pomieszczeń zaaranżowano nowoczesną, funkcjonalną i wygodną przestrzeń, w której mieści się obecnie 33-tysięczny księgozbiór (literatura piękna dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, literatura popularnonaukowa i gry planszowe). Filia jest jedną z siedmiu placówek na terenie Krakowa, w której w ramach projektu budżetu obywatelskiego utworzono wypożyczalnię gier planszowych. W czytelni znalazł swoje miejsce kilkutysięczny księgozbiór podarowany Bibliotece Kraków przez profesora Bolesława Farona, będący wyjątkową kolekcją książek i czasopism.

Filia nr 51 ma obecnie dogodniejsze dla czytelników godziny udostępniania zbiorów, jest otwarta w poniedziałki, wtorki, środy i piątki od godziny 9.00 do 19.00, a w czwartki od 12.00 do 19.00.

21 listopada 2019 roku dokonano otwarcia Filii po prawie czteromiesięcznym remoncie. W uroczystości wzięli udział: Magdalena Doksa-Tverberg – zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jerzy Woźniakiewicz – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Zygmunt Bińczycki – przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVI Bieńczyce, a także Robert Adamek – członek Zarządu Dzielnicy XVI Bieńczyce i Piotr Opozda – radny Dzielnicy XVI Bieńczyce. Gośćmi specjalnymi byli profesor Bolesław Faron z małżonką Barbarą Faron. Dla młodych czytelników zorganizowano spotkanie z autorką Katarzyną Maziarz oraz ilustratorką Małgorzatą Zając, laureatkami trzeciej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim, którą wydało Muzeum Narodowe w Krakowie.